„Istupi za dojenje – edukuj i podrži”
Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života.
Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete sisanjem ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije. Dojenje je ključni faktor preživljavanja, zdravlja i blagostanja odojčadi i majki i predstavlja vitalni deo održivog razvoja i značajnu komponentu globalne akcije okončanja poremećaja uhranjenosti.
Dojenje nije isključiva odgovornost žena – zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost. Podršku majkama koje doje moguće je obezbediti na različite načine. Tradicionalno, podršku pruža uža, ali i šira porodica. Potrebna je podrška šire okoline, a pored zdravstvenih radnika i savetnika za dojenje i podrška prijatelja, kao i zajednice u celini.
Prednosti dojenja za novorođenče /odojče:
Obezbeđuje pravilan rast i razvoj
Podstiče razvoj i sazrevanje odbrambenog sistema
Smanjuje rizik od gojaznosti
Podstiče razvoj inteligencije
Štiti od mnogih bolesti i infekcija
Smanjuje rizik od proliva
Smanjuje rizik od pojave alergija
Smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta.
Prednosti dojenja za majku:
Pomaže uspostavljanju emocionalne veze sa detetom
Smanjuje krvarenje posle porođaja
Doprinosi normalizaciji telesne mase
Smanjuje rizik od pojave osteoporoze
Smanjuje rizik od pojave malignih oboljenja dojke i jajnika
Smanjuje rizik od postporođajne depresije
Smanjuje rizik pojave anemije.
Izvor / Zavod za javno zdravlje Šabac