„Pokret obnove Kraljevine Srbije analizirao je Budžet Grada Šapca usvojen prošle nedelje, tačno jedan dan posle zakonskog roka za usvajanje. A taj rok, 20.12. i izričito je kao takav definisan u članu 31. Zakona o budžetskom sistemu. Konstatovali smo da iako najavljivan kao razvojni, ovaj budžet to nije. Svega 18% od budžeta prikazano je u kapitalnim investicijama. Oni koji su i na dan donošenja budžeta tvrdili da je to 30% su ili svesno lagali i obmanjivali građane ili još uvek nisu savladali matematiku za osnovnu školu. Nažalost, čak ni ovih 18% prikazanih kao kapitalne investicije, bar jednim delom to nisu već se radi o prikrivenim subvencijama JP “Toplana” i JKP “Vodovod” u iznosu od 100 i 285 milona dinara.
Subvencije su planirane na nivou od oko 635 miliona. To su značajna sredstva, I subvencije, kada bi bile usmerene na primer u poljoprivredu dale bi očekivane rezultate. Ali to nije tako. Od 635 miliona, čak 480 miliona ide javnim preduzećima, a samo 155 miliona ide poljoprivrednom sektoru. Ako javna preduzeća posluju odlično i ostvaruju dobit kako navode gradske vlasti, zašto 480 miliona dinara našeg novca ide njima kao subvencija? Odgovor je jasan : loš rad i rezultate javnih preduzeća mi plaćamo iz svog džepa.
Gradski odbor POKS-a podseća gradske vlasti da je Šabac je poljoprivredni kraj, i smatramo sramnim činjenicu da je izdvajanje za poljoprivredu smešnih 2.11% budžeta. Na nivou države zakon propisuje da je minimum izdvajanja za poljoprivredu 5%, dok zemlje EU izdvajaju oko 26%. Inače, situacija na selu i u poljoprivredi je očajna i to pre svega zahvaljujući lošoj politici vlasti. Ako sledeće godine budemo imali nedostatak hrane, setite se da je grad Šabac za ovu delatnost izdvojio zanemarljiva sredstva.
Šabac je na našu žalost izuzetno zagađen grad. Koliko to ni ne znamo, jer to niko ne želi da izmeri. Zato su gradske vlasti u budžetu predvidele 16.000.000 dinara. Inače prošle godine izdvojeno je 18.000.000 dinara. Verovatno je stanje u ovoj oblasti zantno bolje, pa su zato smanjena izdvajanja. Podsećamo da je u toku mandata prethodne vlasti, kada je budžet bio za 1/3 manji od ovog, za zaštitu životne sredine izdvajano je pet puta više, odnosno 80 miliona. Ali verovatno je sada situacija bolja, što se prosto može videti i po većoj gustini, slatkastom mirisu i simpatičnoj boji koju vazduh u našem gradu trenutno ima.
Za oblast u kojoj je Šabac nekada bio šampion, energetska efikasnost i održivi razvoj izdvojeno je ukupno 0,08% budžeta ili 5.000.000 dinara. Ako bi izdvajanja bila takva i narednih godina, Šabac bi za nešto više od jednog veka postigao potreban nivo energetske efikasnosti.
Ponovo ćemo, izgleda platiti i projekat rekonstrukcije bolnice. Platili smo prošle godine 28.814.000 dinara za projektnu dokumentaciju. Ove godine u budžetu imamo novih 20 miliona za projektnu dokumentaciju za bolnicu. Da li to znači da je tačno ono što se priča po kuloarima, da je projekat propao i da su gradske vlasti bacile 28 miliona novca građana Šapca? Ko će za to da odgovara?“ – navodi se u saopštenju GrO POKS Šabac