U saopštenju GrO Pokreta obnove Kraljevine Srbije se navodi.
„NA NAMA JE, AKO DANAS NE BUDEMO DOSTOJNI ŽRTVE SVOJIH PREDAKA I BUDUĆNOSTI POTOMAKA, NEĆEMO POSTOJATI !!!
Juče je proces izdaje i predaje Kosova i Metohije, i prvi veliki korak ka nestanku nacije učinio onaj koji se na Ustavu i Jevanđelju zakleo da će i taj Ustav, i Srbiju i sve njene građane poštovati i braniti. O tome šta je tačno izdajnik koji se predstavlja kao predsednik Srbije predao, prodao i priznao imate u Sporazumu koji se nalazi dole. Pa volja vam na srpskom ili na engleskom, suština je ista: izdajnik se složio da će Srbija sa svojom pokrajinom razvijati dobrosusedske odnose, što samo po sebi znači da je „Kosovo“ sada susedna država, priznao je sva dokumenta i simbole „Kosova“, razmeniće i zvanične diplomatske predstavnike. I što je najvažnije : obavezao se da se Srbija neće protiviti članstvu „Kosova“ u međunarodnim organizacijama, a to uključuje i UN.
Sve to je deo sporazuma. Sada izdajnik koji se predstavlja kao predsednik Srbije samo treba da nađe nekoga da u ime Srbije, a da to naravno ne bude on, to i potpiše. I to mu neće biti problem, ova prokleta avlija puna je onih koji su spremni da prodaju veru ne za večeru, već za užinu ili kesu semenki. Na kraju krajeva, do ovoga smo znatnim delom došli i zbog toga što je ogroman broj birača za „crvenu“ ili paket najjeftinije podriguše, lažnog ratluka i zamene za kafu – prodalo svoj glas i svoju budućnost.
I nije ovo kraj, kao što rekoh na početku.
Ovo je prvi, odlučni korak ka nestanku jednog naroda. Jer ako uspe plan da se Srbiji i Srbima otme Kosovo i Metohija, sve drugo će biti lakše. Slede drugi obodni delovi države za čije su postojanje naši preci ginuli , krvarili, nabijani na kočeve i ostajali bez glava, stizali gde se stići ne može, pregazili zimi Albanske planine i vratili se proz pakao do svoje kuće. Pola je to koraka do nezavisnog Sandžaka, Vojvodine, do nestanka Republike Srpske … Još manje od toga je do pretvaranja Jadra, Podrinja i Mačve u litijumsku pustinju bez vode i života. Dva koraka je do nestanka.
I zato borba. Borba neprestana. Ovo ne sme i ne može proći. Na nama je i do nas je. Kakvi budemo u narednih nekoliko nedelja, bićemo doveka. Učinimo da se i naši potomci ponose svojim precima. NIJE NA PRODAJU !!!
Gradski odbor Pokreta obnove Kraljevine Srbije
Božidar Katić, predsednike GrO s.r.
Prilog: Originalni dokument na engleskom pročitajte ovde:
https://www.eeas.europa.eu/…/belgrade-pristina-dialogue…
PREVOD NA SRPSKI:
Dijalog Beograda i Prištine: Predlog EU – Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije
27.02.2023. Briselski tim za štampu EEAS
Ugovorne strane,
Svesni svoje odgovornosti za očuvanje mira,
Posvećeni doprinosu plodonosnoj regionalnoj saradnji i bezbednosti u Evropi i prevazilaženju nasleđa prošlosti,
Svesni da su nepovredivost granica i poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta i zaštita nacionalnih manjina osnovni uslov za mir,
Polazeći od istorijskih činjenica i ne dovodeći u pitanje različita gledišta Strana o osnovnim pitanjima, uključujući pitanja statusa,
U želji da stvore uslove za saradnju između Strana u korist naroda,
Dogovorili su se kako sledi:
član 1
Strane će međusobno razvijati normalne, dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava.
Obe strane će međusobno priznati svoja dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate.
Član 2
Obe strane će se rukovoditi ciljevima i principima postavljenim u Povelji Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje, zaštiti ljudskih prava, i nediskriminacija.
Član 3
U skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, strane će sve sporove između sebe rešavati isključivo mirnim sredstvima i uzdržaće se od pretnje ili upotrebe sile.
Član 4
Strane polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime.
Srbija se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.
Član 5
Nijedna strana neće blokirati, niti podsticati druge da blokiraju napredak druge strane na njihovom putu ka EU na osnovu sopstvenih zasluga. Obe strane će poštovati vrednosti navedene u članovima 2. i 21. Ugovora o Evropskoj uniji.
Član 6
Iako sadašnji sporazum predstavlja važan korak normalizacije, obe strane će sa novim zamahom nastaviti proces dijaloga koji vodi EU, koji bi trebalo da dovede do pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji njihovih odnosa.
Strane su saglasne da produbljuju buduću saradnju u oblastima privrede, nauke i tehnologije, saobraćaja i povezanosti, pravosudnih i policijskih odnosa, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vere, sporta, zaštite životne sredine, nestalih, raseljenih lica i drugih sličnih. oblasti kroz zaključivanje konkretnih sporazuma.
Detalji će biti dogovoreni u dodatnim sporazumima koji će biti omogućeni Dijalogom koji vodi EU.
Član 7
Obe strane se obavezuju da će uspostaviti posebne aranžmane i garancije, u skladu sa relevantnim instrumentima Saveta Evrope i oslanjajući se na postojeća evropska iskustva, kako bi se obezbedio odgovarajući nivo samoupravljanja za srpsku zajednicu na Kosovu i sposobnost za pružanje usluga u određenim oblastima, uključujući mogućnost finansijske podrške Srbije i direktan kanal komunikacije srpske zajednice sa Vladom Kosova.
Strane će formalizovati status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i pružiti snažan nivo zaštite srpskim mestima verskog i kulturnog nasleđa, u skladu sa postojećim evropskim modelima.
Član 8
Strane će razmeniti stalne misije. Oni se osnivaju u sedištu odgovarajuće Vlade.
Praktična pitanja u vezi sa uspostavljanjem misija biće obrađena posebno.
Član 9
Obe strane uzimaju u obzir posvećenost EU i drugih donatora da uspostave poseban paket investicija i finansijske podrške za zajedničke projekte Strana u ekonomskom razvoju, povezivanju, zelenoj tranziciji i drugim ključnim oblastima.
Član 10
Strane će uspostaviti zajednički komitet, kojim predsedava EU, za praćenje sprovođenja ovog sporazuma.
Obe strane potvrđuju svoju obavezu da primenjuju sve prethodne sporazume Dijaloga, koji ostaju važeći i obavezujući.
Član 11
Obe strane se obavezuju da će poštovati Mapu puta za implementaciju koja je priložena ovom sporazumu.
Belgrade-Pristina Dialogue: EU Proposal – Agreement on the path to normalisation between Kosovo and Serbia | EEAS Website“ – navodi se u saopštenju GrO POKS.