Najstarija tematska izložba u galeriji Kulturnog centra u Šapcu ove godine ušla je u četvrtu deceniju trajanja. XXXI izložba pokazuje brojem učesnika i njihovih radova da među umetnicima širom naše zemlje i okruženja vlada veliko interesovanje za mali format, ograničenim u formu 20 x 20 cm.
Nije neophodno ovom prilikom govoriti o istorijskoj potki ove likovne forme, o njenom trajanju kroz vekove i značaju koji je odvajkada imala. Savremenost trenutka obezbedjena je sabiralištem heterogenih poetika, rukopisa, motiva i tehnika, koji su možda i najvidljiviji na izložbama ovog tipa. Ono što ovakve izložbe čini posebnim jeste, ne samo zadati format, nego nesto sušttastvenije što zalazi u domen nastajanja umetničkog dela.
Nastanak male forme oduvek je podrazumevao veću prilježnost, intimniji odnos prema delu u nastajanju, drugačiji pokret ruke, emotivnost i nadahnutost koja se u trenutku pretvara u obličje artefakata, a sve to potpuno izuzeto od činjenice da se radi o prostornom „hendikepu“. Umanjeni likovni zapisi tako postaju kratke ispovesti, dela koja ponekad zažive na velikom formatu, uvod koji nagoveštava razradu, svedočanstva meditacije,metafizike, prefinjene poetičnosti, svedene čulnosti.
Ova izložba revijalnog karaktera nudi mnoštvo različitosti koje se ogledaju u prefinjenom ili naglašenom kolorizmu, narativnosti ili sublimiranosti, ekpresivnosti ili geometrizmu, metaficizi ili konceptualizmu. Savremeni likovni vokabular očitava se i u upotrebi najrazličitijih materijala i tehnika, te tako nastaje izložba kojoj je različitost zapravo linija povezivanja. To pruža neograničeno bogatstvo u čitanjima izloženih dela i mogućnost raznovrsnih povezivanja i dijaloga sa delom i dela sa publikom, čime se zapravo zatvara krug smisla strvaralaštva. Nipošto ne bi bilo dobro da galerijski prostor postane mesto njegove nesvodljivosti, već mesto čija se prostornost u svakom smislu ovom izložbom proširuje.
Na ovogodišnji konkurs prispelo je 297 radova od 165 autora a tročlani žiri koji je radio u sastavu: Milica Antonijević, vandredni profesor na FLU u Kragujevcu, dr Ivana Jelić, slikarka iz Šapca i Sonja Petrovic Jagić, istoričarka umetnosti iz Šapca za izlaganje je odabrao 137 radova od 116 autora.
Ove godine dodeljene su i tri ravnopravne nagrade – Dragiši Marinkoviću, iz Šapca za rad pod nazivom „Tragovi“, Lazaru Markoviću slikaru iz Novog Sada za skulpturu pod nazivom „Jezgro“ i Aleksandri Panović, ikonopiscu iz Beograda za rad na pergamentu „Isus Hristos“.
Autori su iz drugačijih kulturnih i umetničkih sredina i tradicija. Dela su sadržajna, tematski, medijski i tehnički različita, ograničena su jedino formatom – minijaturom. Ove godine su nagradjena tri dela koja su dosta različita međusobno, kvalitetna, originalna, tako da su se na sebi svojstven način izdvojila od ostalih radova.
Sonja Petrović Jagić
Izvor i Foto/fbstranica/kulturnicentaršabac