facebook
14/12/2024
Pretraga
Close this search box.

Šta se sve moglo videti, čuti i naučiti u okviru „Nedelje istraživača“

Nedelja istraživača trajala je od 26. do 30. septembra. Sam početak  NEDELJE ISTRAŽIVAČA u Naučnom klubu Šabac obeležen je radionicom – Ptice kroz prizmu nauke i umetnosti.

Učesnici su se za početak upoznali sa ugroženim i isčezlim vrstama ptica na teritoriji Srbije. Tokom poslednje tri decenije iz Srbije je isčezlo nekoliko gnezdarica, a učesnici su saznali bitne činjenice, jer neke ptice mogu da se vrate u prirodu ako bi se sprovele odredjene mere zaštite. Na kraju su se oprobali u oslikavanju porcelana modeliranog u obliku ptica različitim likovnim tehnikama.

Radionicu su realizovale Marija Matić, profesorka srpskog jezika i Tanja Pavlović, profesorka likovnog.

Radionica klasične kaligrafije i čuvanja tradicije u budućnosti – Ćirilica u budućnosti u Naučnom klubu Šabac tokom #nedeljeistraživača.

Iako je umetnost lepog pisanja drevna veština, ona nastavlja i danas da se koristi kroz svakodnevnu upotrebu računara, mobilnih telefona, kao i za izradu grafičkog dizajna, logoa, menija, diploma …Tokom radionice polaznici su imali priliku da se upoznaju sa osnovama umetnosti lepog pisanja kao i ustavne ćirilice, savladali su font ustavne ćirilice koristeći kaligrafsko pero i mastilo i još mnogo toga.

Radionicu je realizovala Jelena Spasojević, diplomirana slikarka.

Radionica Iza ogledala u Naučnom klubu Šabac tokom Evropske nedelje istraživača.

Učesnici radionice putem kratke interaktivne prezentacije proširili su svoje znanje o neobičnim gradjevinama i uličnoj umetnosti. Nakon toga su od različitih materijala pravili optičke iluzije, gradjevine od papira…

Radionicu su realizovale Nataša Popović, profesorka geografije i Tatjana Krasić pedagog.

Kakvu to tajnu krije Van Gogovo „Zvezdano nebo“ saznali su učesnici naše današnje radionice tokom Nedelje istraživača.

Jeste li znali da se na čuvenom platnu postimpresionističkog slikara krije odgovor na pitanje o kojem fizičari i matematičari još uvek polemišu? Zašto relativitet i zašto turbulencija? Turbulenciju je teško objasniti iz matematičke perspektive ali postoji mogućnost da se kroz umetnost pokaže šta je ona zapravo. Posle kratkog filma učesnici radionice su slikali po ugledu na dela čuvenog slikara Van Goga.

Radionicu su realizovali Jasmina Janić profesorka razredne nastave i Dušan Jović, profesor likovne kulture.

Pazim, slušam, čujem i zvukove istražujem tokom Nedelje istraživača u Naučnom klubu Šabac.

Učesnici radionice se upoznaju sa zvukom i svim njegovim osobinama. Rade oglede u kojima dolaze do saznanja da različiti materijali proizvode različite zvukove, kroz koje sredine se zvuk prenosi, da su zvuci svuda oko nas…

Radionicu realizuju Snežana Šalai Tibor, profesorka muzičkog i Snežana Popović, profesorka razredne nastave.

Koja to čudna planeta mojom maštom šeta, bilo je pitanje koje se nametalo ovih dana tokom Nedelje istraživača u Naučnom klubu Šabac. Rešili smo to da istražimo pozivajući u pomoć Micro:bit i igrice koje podstiču dedukatuvno zaključivanje.

Učesnici su pogledali kratak film o planetama našeg sunčevog sistema. Zatim su koristili Micro:bit nastavljajući da svako u svom ritmu rada otkriva činjenice o različitim planetama, pa je usledila igrica koja podstiče dedukativno zaključivanje. Radionica je završena rešavanjem zagonetke sedam planeta i pričom o legendi o suncu i mesecu.

Radionicu su realizovali Jasmina Janić profesorka razredne nastave i Zoran Pavlica profesor informatike.

Radionica Petrijeva posuda u Naučnom klubu Šabac tokom Nedelje istraživača okupila je  veliki broj osnovaca i predškolaca.

Petrijeva posuda je plitka staklena ili plastična cilindrična posuda koju biolozi koriste za ćelijske kulture. Nazvana je po nemačkom bakteriologu Julijusu Rihardu Petrijin, koji ju je izumeo 1887.

Učesnicima radionice ponudjen je crtački i slikarski materijal, papir sečen u kružnoj formi dimenzija petrijeve posude i plastelin kao vajarski materijal, da izraze svoje utiske, doživljaj tog mikroskopskog sveta koji je iznenadjujuć i zadivljujuć.

Radionicu je realizovala Aleksandra Dada Tomić, magistar grafike.

Izložba Milutin Milanković u okviru Evropske nedelje istraživača, postavljena je u Kulturnom centru Šabac od 26. do 30. septembra.

U vreme kada je nastala ova izložba , lik Milutina Milankovića nalazi se na novčanici od 2000 dinara. Milutin Milanković je za 80 godina života preživeo četiri rata, uvek na strani okupacije. Iza sebe je ostavio porodicu, decu i unuke. Ostavio je naučno nasledje generacijama pred nama. Davne 1925. godine započeo je svoj prvi naučno popularni rad. Na ovoj izložbi upoznaćete velikog svetskog naučnika, čovek koji je objasnio teoriju ledenog doba, iako je tada još nisu razumeli. Profesor nebeske mehanike, teorijske fizike i racionalne mehanike – Milutin Milanković.

U svetu puževa i školjki tokom #Evropske_noći_istraživača u Naučnom klubu Šabac. Za početak posetioci su se upoznali sa gradnjom, osobinama i značajem puževa i školjki. Tokom vekova mekušce je čovek koristio u različite svrhe. Ljušture su inspirisale mnoge umetnike, koristili su ih u dekoraciji, kao ukrase u arhitekturi, za izradu nakita i predmeta, u religijske svrhe, a mekani deo tela u ishrani. U različitim delovima sveta otkriveno je rezbarenje školjki radi ukrašavanja i izrade nakita, a sa razvojem civilizacije školjke su se koristile u proizvodni sedefa, bisera, nakita, a danas i suvenira. Nakon toga učesnici su se upoznali sa mogućnostima 3D štampe, a na 3D štampaču su štampani na licu mesta kalupi u obliku puževa i školjki. Zatim su učesnici crtali, slikali i pravili od gline i plastelina različite vrste puževa i školjki.

Radionicu su realizovali: Marija Djerić, profesorka biologije, Mirjana Miljković profesorka likovne kulture i Milan Savić inženjer elektrotehnike.

Da je hemijska reakcija u bajci akcija dokazano je sinoć tokom Evropske noći istraživača u Naučnom klubu Šabac.

Za potrebe pozorišne i filmske umetnosti često je potrebno specijalnim efektima publici dočarati neki dogadjaja iz bajke. Naši saradnici su kombinovanjem različitih naučnih eksperimenata i likova iz bajki osmislili potpuno novu priču po kojoj su snimili kratak film, a u filmu su se našli likovi i dogadjaji iz nama dobro poznatih bajki. Nakon prikazanog filma učesnici su imali priliku da uživo vide eksperimente koji su korišćeni u filmu kao što su: duh iz boce, štapići za suze, nevidljiva poruka, dim u čaši, dimna bomba. Učesnici su potom samostalno izvodili neke od eksperimena. A za kraj, dimna bomba je eksplodirala u dvorištu Centra za stručno usavršavanje Šabac, tako da je bukvalno gorelo tokom ovogodišnje #Evropske_noći_istraživača u Naučnom klubu Šabac.

Radionicu su realizovale – dr Jelena Djuričić Milanković, viši predavač i naučni saradnik,

dr Jelena Jevtić, viši predavač,

mr Kosana Popović, predavač,

dr Mirjana Antonijević Nikolić, profesor strukovnih studija i naučni saradnik,

Ljiljana Reljić, vaspitač.

Biblioteka šabačka pridružila se Evropskoj noći istraživača u godini kada obeležava 175 godina svog postojanja.

Ispod magnolije, simbola Biblioteke šabačke i staništa ptica grada, učesnici su se upoznali sa ugroženim vrstama ptica na teritoriji Srbije. Spoj nauke i umetnosti kao tema ovogodišnje Nedelje istraživača dao je inspiraciju da se poveže važna tema o ugroženim vrstama ptica kroz edukativno predavanje, veliki broj knjiga, drvenih eko slagalica, kreiranje raznovrsnih ukrasa…

Radionicu su realizovale bibliotekarke Biblioteke šabačke – Ana Erdevički Tomić, Biljana Bogojević, Marija Stevanović i Marija Vuković.

Spoj nauke i umetnosti u fraktalnom crtežu tokom Evropske noći istraživača u Kulturnom centru Šabac.

Tokom radionice učesnici su isprobali i savladali jednu jednostavnu i zanimljivu kreativnu tehniku – integrativni fraktalni crtež. On predstavlja spoj psihologije, nauke i umetnosti. Crtanjem fraktala poboljšava se koncentracija, vežba fina motorika, otpusta se…Fraktalni crtež je specifična metoda crtanja koja se radi zatvorenih očiju, neisprekidanom linijom, u različitim pravcima, u zadatom okviru i obliku. Pošto se dobije mnoštvo polja različitih oblika i veličina, boji se prema instrukcijama drvenim bojicama, a usput se upoznaje sa značenjem i simbolom boja

Radionicu je realizovala Jelena Spasojević, diplomirana slikarka.

Kolorisanje u Evropskoj noći istraživača u Naučnom klubu Šabac.

Zajedno sa učenicima Stručne hemijske i tekstilne škole u Šapcu, učesnici radionice imali su priliku da izvode oglede. Pripremali su hromatogram na hartiji i istovremeno naučili fizičko-hemijska svojstva rastvora i rastvarača. Zatim su videli različito obojene rastvore, i naučili pojavu apsorpcije, pomoću spektra boja. Imali su zadatak da pomoću spektra boja naprave svoju skalu obojenih rastvora.

Radionicu je realizovala Vesna Savatić, diplomirani inženjer tehnologije

Paleontologija, paleoart, paleoslike tokom Evropske noći istraživača u Naučnom klubu Šabac. Tokom radionice pričalo se o dinosaurusima, evoluciji života i drevnim biljkama. Paleoart se upravo bavi prikazivanjem praistorijskog života kroz umetnička dela. Učesnici su pristupili obradi teme kroz umetničko izražavanje motiva iz praistorije, crtački, slikarskim i vajarskim tehnikama po sopstvenom nahođenju. Od motiva su se koristili dinosaurusi, skeleti i delovi skeleta, fosili, praistorijske biljke, praistorijske životinje.

Radionicu je realizovala Aleksandra Dada Tomić, magistar grafike.

Izvori/ fbstranica/centarzastručnousavršavanješabac/bibliotekašabačka/kulturnicentaršabac

Komentari

Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Svi komentari