Izložba svetski priznatog grafičkog dizajnera i nagrađivanog modnog fotografa Pavela Surovog prikazuje bogatstvo različitosti narodnih nošnji naroda Balkana. Stavljajući spoj tradicije i duhovnosti u fokus, izložba “Tron” predstavlja originalne i autentične narodne nošnje Balkana.
Naziv izložbe “Tron” predstavlja u svetskom i duhovnom smislu borbu naroda za moć. Sam naziv aludira da arhaične narodne nošnje crpe inspiraciju sa kraljevskih dvorova, a kraljevske krune simbolizuju svadbena oglavlja. Na kraljevskom dvoru pored raskoši do izražaja dolazi ženska lepota, koja je glavna inspiracija mnogih umetnika i svaka žena želi da bude najlepša, da bude na Tronu.
Posebno bitan element njegovog umetničkog pristupa je poimanje ženske lepote kao neistroijske, odnosno vanvremenske estetske kategorije. Kroz umetničko otkrivanje mističnosti narodnih nošnji, verovanja i mitova iz različitih epoha progovara arhetip Afroditine lepote. Stvara moderni etno art koncept i novi pristup tradicionalnom nasleđu, koji kroz alegoriju spajaju prošlost i budućnost.
Svojim umetničkim istraživanjem pokazuje da je u hrišćanskoj civilizaciji svaka iskonska lepota, a sa tim i ženska lepota, podložna skrivanju, a posebno u narodnim nošnjama, koje iza mnoštva slojeva podsuknji, čipki, traka, mašni i vezova, skrivaju nedosežni ideal lepote.
Izložba pokazuje i kako su stari hrišćanski simboli poput svetog grala, sunca, semena, krune, krsta, kolovrata, srca ili grlice, zapravo simboli ujedinjenja utkani u narodnu nošnju kao čuvari, ali i nosioci sreće, blagostanja i berićetnosti.
Gledajući fotografije Pavela Surovog, postaje jasno da su stare narodne nošnje nastale pod uticajem mode kraljevskih dvorova i ratničke odore, svetske mode, ali i u zavisnosti od dostupnosti materijala i tkanina određenog podneblja i doba.
Sav umetnički scenario, scenografija, odevni stil, izbor ćilima i prekrivača, izbor i kombinacija nošnji i boja, fotografsko kadriranje i retuširanje, čiji je rezultat izložba “Tron”, delo su fotografa Pavela Surovog.
Izložbu možete pogledati do 21. aprila.
Izvor: Kulturni centar Šabac/Šabac uživo