Regionalne kampanje, među kojima su organizacije iz Beograda, Prištine, Podgorice, Zenice, Skoplja i Tirane, pozvale su nadležne institucije u zemljama Zapadnog Balkana i građane da zajedničkim snagama spreče prevremeno umiranje 30.000 ljudi godišnje, od čega se većina slučajeva pripisuje izlaganju praškastim materijama, koje uglavnom potiču iz termoelektrana na ugalj.
I dok u širem regionu investitori otkazuju planove za izgradnju novih pogona i najavljuju gašenja desetina postojećih, Srbija i Bosna i Hercegovina i dalje prednost daju planovima za nove termoelektrane. „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“ ističe značaj regionalne saradnje neophodne za transformaciju energetike i sistema zaštite životne sredine, koja bi istovremeno unapredila i privredu i javno zdravlje.
Kampanjom „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“ tražI se od donosilaca odluka da politiku preusmere na hitne mere za suzbijanje zagađenja vazduha, u skladu s obavezama iz Zelene agende za Zapadni Balkan koju su isti donosioci odluka potpisali u Sofiji 10. novembra 2020. godine.
Zelena agenda za region podrazumeva regulisanje prekograničnog uticaja zagađenosti vazduha, donošenje strategija za poboljšanje kvaliteta vazduha, podizanje kapaciteta sistema merenja kvaliteta vazduha i potpuno ukidanje subvencija za ugalj. Napuštanje upotrebe uglja za proizvodnju struje predstavlja najvažniju meru za poboljšanje kvaliteta vazduha, a značajnu ulogu mogu imati i zamena kotlova u domaćinstvima ekološki čistijim rešenjima, solarni paneli na krovovima kuća i zgrada, i projekti unapređenja energetske efikasnosti.
Foto/printscreen/nedavimobeograd.rs