Kao i svih prethodnih godina, Turistička organizacija grada Šapca predstavila je potencijale i sve ono što Šabac ima da ponudi turistima kao destinacija. Sam početak predstavljanja ove godine obeležila je prilična konfuzija oko prošlogodišnjih rezultata. Ne ulazeći do kraja u političke odnose, moramo da konstatujemo činjenicu koja je očigledna: Neopisiva je sramota da direktor Turističke organizacije grada Šapca ne zna broj turista koji su posetili grad prethodne godine. Da je život pozorišna predstava, nastup direktora TOŠ-a mogao bi se opisati i rečenicom iz Radovan III „ima ih između 10 i 160“, ali to je već druga tema, idemo na Sajam.
Šabac je na Sajmu predstavljen kao kafana iz najboljih dana grada, ili tu negde blizu. Nekima se ideja sviđa mnogo, nekima ne. Nama je ideja odlična, ali to što se ta simbolična kafana pretvorila u pravu, u kojoj se svaki dan jede i pije naočigled posetilaca Sajma, nije.
„Prvog dana 44. sajma turizma u Beogradu, brojne goste i buduće turiste ugostili smo na štandu Turističke organizacije grada Šapca u ambijentu stare šabačke kafane, po kojima je naš grad nadaleko poznat i koje su pre dva veka bile stecište kulturnog, umetničkog i muzičkog razvitka. Кao u stara dobra vremena na stolu kuvana jaja, so, po koji čokanj rakije i vina, kao dobrodošlica svakom gostu koji u kafanu dođe.
Sa nama su danas na štandu bili gostoljubivi domaćini iz etno domaćinstva “Кalinovac” koje se nalazi podno planine Cer u Pocerskom Metkoviću. Bogata trpeza domaćih specijaliteta, domaće vanilice i autentični sapuni obloženi pustovanom vunom, zainteresovali su i privukli brojne posetioce sajma.“ navodi se iz TOŠ-a, a može pročitati na njihovoj FB stranici.
Slična priča nastavlja se i drugog i trećeg dana Sajma. „Drugog dana 44. sajma turizma u Beogradu na štandu Turističke organizacije grada Šapca gosti i posetioci sajma uživali su u promociji etno kompleksa “Jankova priča”. Na bogatoj trpezi našli su specijaliteti i jela našeg kraja koja u svojoj ponudi ima ovaj etno restoran.
Na štandu su nam se pridružili i članovi folklornog ansambla Doma kulture Prnjavor – koji su se predstavili u šabačkoj ženskoj građanskoj nošnji i muškim oficirskim uniformama s kraja 19. i početka 20. veka.
Trećeg dana 44. sajma turizma u Beogradu na štandu Turističke organizacije grada Šapca vratili smo se u vreme pređašnje, zlatno doba Šapca, sa puno pesme, igre, boemluka.
Svirao je orkestar КUD-a “Abrašević”. Smenjivale su su se pesme: “Кad je deda lumpovao”, “Nema točka bez čivije”, “Stari gradić pokraj Save” i mnoge druge. Posetiocima su pažnju priviklu i članovi prvog folklornog ansambla odigravši građanske igre koje su se u stara vremena igrale u gradu pored Save. Posetioci sajma su se zaustavljali, prilazili, priključivali u pesmi i igri, uz poruku:”To mogu samo čivijaši!”
Svoju gastronomsku ponudu, uz poziv da svi turisti posete Šabac i probaju specifične ukuse ovog podneblja, predstavio je “Tilia – gastro bar.”
Kako se vama dopada ovogodišnja prezentacija Šapca na Sajmu turizma?