facebook
14/12/2024
Pretraga
Close this search box.

Održan protest mlekara u Šapcu

Više stotina proizvođača mleka, koji su nezadovoljni ishodom pregovora sa predstavnicima države oko visine premija i subvencija za mleko i krave, protestovali su danas blokadom glavnih saobraćajnica u Šapcu i Mrčajevcima.

U Šapcu proizvođači su blokirali most na ulazu u taj grad, a u Mrčajevcima je bila blokirana raskrsnica Mrčajevci-Kraljevo-Čačak, što je zagušilo saobraćaj na tim deonicama.

Proizvođačima mleka danas se niko od predstavnika vlasti nije obratio, incidenata nije bilo, policija koja je obezbeđivala skup nije intervenisala, protest je završen u 15 sati.

Proizvođač mleka Dejan Trajković rekao je danas da poljoprivrednici ne odsutaju od zahteva da država podigne premiju za mleko na 20 dinara po litru i poveća subvencije po grlu sa 25.000 dinara na 40.000 dinara.

„Tražimo da se donese set urgentnih mera za normalizaciju proizvodnje mleka, a zatim i dugoročne mere za opstanak ove grane stočarstva“, rekao je Trajković, čije se domaćinstvo bavi proizvodnjom mleka.

Proizvođači mleka su u protekli petak razgovarali o njihovim zahtevima sa premijerkom Anom Brnabić, ministarskom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelenom Tanasković, ministrom unutrašnje i spoljne trgovine Tomislavom Momirović, predstavnicima mlekara i trgovinskih lanaca, ali nisu zadovoljni ponudom vlasti da premija ostane 15 dinara po litru koliko je iznosila i prošle godine, a da se subvencija po grlu poveća sa 25.000 na 30.000 dinara.

Država je, nekoliko dana pre tog sastanka, uvela prelevman na uvoz mleka od 15 dinara po litru i 30 dinara po kilogramu za više vrsta kačkavalja.

Trajković je rekao da je za stočare prihvatljiva visina prelevmana na uvozno mleko od 15 dinara po litru, a da prelevman na kačkavalj od 30 dinara po kilogramu ne znači „ništa“ i da bi morao da iznosi najmanje 350 dinara po kilogramu.

Nerazumno je, kako je rekao i da se prelevmani uvedu samo na uvoz mleka i kačkavalja iz zemalja EU, jer se ti proizvodi mogu uvoziti iz Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Albanije, pošto u nekima od tih država mlekare imaju pogone i mogle bi samo da promene pravac uvoza.

Prema njegovim rečima zaštitne mere morale bi se uvesti za mleko i sve proizvode od mleka iz svih država.

Trajković je rekao da je država odbila njihov zahtev da uvede minimalnu otkupnu cenu mleka, jer mlekare ucenjuju proizvođače u ruralnim sredinama, gde nema konkurencije i mleko otkupljuje samo jedna mlekara. Argument države je, kako je rekao, da ne može da reguliše tržište.

Dodao je da su, zahvaljujući dozvolama države, mlekare i trgovački lanci prethodnih meseci, zbog nestašice mleka krajem prošle godine, uvezle ogromne količine i sada su, na najavu da će premija ostati 15 dinara po litru mleka, kao i prošle godine, počele da smanjuju otkupne cene čak i do 25 dinara po litru. On je rekao da je maksimalna otkupna cena litra mleka oko 70 dinara, a da je u prodavnici skoro tri puta skuplje.

Trajković je rekao da je ponuda države da sa 100.000 dinara subvencioniše kupovinu junica radi obnavljanja proizvodnje mleka besmislena jer u uslovima kada se proizvodi mleko sa gubitkom niko neće širiti proizvodnju.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u Srbiji je od 1. decembra 2021. godine do istog dana 2022. godine, broj goveda smanjen 6,9 odsto, a u odnosu na desetogodišnji prosek (2012–2021) ukupan broj goveda manji je 11 odsto.

Trajković je rekao da, ukoliko država ne ispuni zahteve, da će se protest radikalizovati.

Foto/ printscreen/glaspodrinja

Izvor/Beta/Danas/RTS

Komentari

Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Svi komentari