Nova godina – nove i cene. Već od danas utrošene kilovat-sate struje i gasa plaćamo po višim cenama.
Struja za domaćinstva je već poskupela u septembru ove godine, ali nas od 1. januara očekuje novo poskupljenje. Tako ćemo kilovat-čas električne energije plaćati, u proseku, po 12,4 dinara.
Poskupljenje očekuje i one koji se greju na gas. Tokom 2022. godine gas je već poskupeo u julu, a od 1. januara nam se zaračunava 11 odsto skuplji kilovat-čas. U proseku će koštati 4,5 dinara.
I to, na žalost, nije sve.
Već sada je izvesno da ćemo tokom ove nove godine imati još dva poskupljenja energenata. I struje, i gasa. To zahteva MMF sa kojim je Srbija sklopila novi stend-baj aranžman vredan 2,4 milijarde evra.
Tako nas 1. maja očekuje poskupljenje struje od osam odsto, i za isto toliki procenat 1. novembra.
Gas će, pak, poskupeti za minimum 10 odsto 1. maja, i za još toliko 1. novembra.
Program sa MMF predviđa postavljanje energetskog sektora Srbije na zdrave finansijske temelje, što znači da bi energetske kompanije trebalo da postanu – finansijski održive tokom trajanja programa.
„Sledeće povećanje cena energenata stupaće na snagu posle zime, nakon čega će uslediti dalja prilagođavanja. Investicije u proizvodnju električne energije trebalo bi da se prebace na obnovljive izvore energije, uz nove biznis planove i eventualno učešće privatnog sektora, dok bi za sprovođenje bio zadužen profesionalni stalni menadžment“, ukazao je MMF.
U Novu godinu smo ušli sa međugodišnjom inflacijom od 15,1 odsto. Međutim, brojni proizvodni značajnije su poskupeli.
Tako ogrev beleži rast cene od 49,4 odsto, dok su mleko, sir i jaja poskupeli za 43,1 procenat. Kirije za najam stana uvećale su cenu u proseku za 30,1 odsto.
Hrana je, zbirno gledano, po zvaničnoj statistici u 2022. poskupela – 23,5 odsto.
S obzirom da MMF najavljuje i poskupljenje struje za privredu, za očekivati je da se to odrazi i na cene svih proizvoda u 2023.
Izvor: N1
Foto: N1