Dok talasi vrućine nastavljaju da zapljuskuju našu zemlju, pravilna i izbalansirana ishrana može da pomogne u smanjenju uticaja visokih temperatura na naš organizam.
Jedan od važnih faktora pravilne ishrane jeste i prilagođavanje ishrane vremenskim i temperaturnim uslovima.
Hipotalamus, kritični deo mozga, igra vitalnu ulogu u regulisanju osnovnih telesnih funkcija uključujući telesnu temperaturu i glad/zasićenost. Kada se hipotalamus bavi regulacijom temperature, fokus na osećaju gladi se smanjuje. Ovaj biološki mehanizam smanjuje želju za jelom i posledično minimizira toplotu koja se stvara varenjem, dopunjujući napore tela da održi hladno unutrašnje okruženje.
Dok hipotalamus utiče na regulisanju telesne temperature, on takođe potiskuje apetit što znači da, tokom visokih spoljašnjih temperatura, naša tela prirodno imaju tendenciju da jedu manje, jer hipotalamus daje prednost kontroli temperature. To je važan adaptivni odgovor za smanjenje proizvodnje toplote koja nastaje varenjem hrane dok se upravlja telesnom temperaturom.
Za ishranu po toplom vremenu, preporuka je uključivanje namirnica sa visokim sadržajem vode u svakodnevnu ishranu. Vodom bogate opcije namirnica kao što su (dinja, lubenica), citrusi i krastavci služe kao odličan izbor da organizam ostane hidriran i osvežen.
Važno je voditi računa u pogledu izbora određenih namirnica.
Namirnice koje se preporučuju u ishrani tokom visokih spoljašnjih temperatura su: povrće (salate, celer, paradajz, paprika), jogurt (osvežava i hladi telo), sokovi napravljeni od svežeg voća i povrća), lagane salate (napravljene od svežeg povrća), zeleni čaj.
Pored toga, važno je izbegavati diuretičke supstance kao što su kofein (ledena kafa ili ledeni čaj) i alkohol, koji mogu doprineti dehidraciji zbog povećanje proizvodnje urina. Redovna konzumacija vode tokom dana se preporučuje kako bi se nadoknadila tečnost i održao adekvatan nivo hidratacije.
Veoma je važno voditi računa o načinu pripreme hrane što podrazumeva da se prednost daje kuvanju i
dinstanju a ne pohovanju ili prženju. Izbegavati brzu hranu, peciva, jaku i masnu hranu. Preporuka je da se izbegavaju teški obroci jer dodaju toplotu našem telu. Bez obzira na visoke dnevne temperature, u toku dana moramo da imamo redovne ali lagane obroke i užine sa dosta voća, povrća, salata, supa ili čorbica.
Pravilnim rasporedom obroka, odabirom namirnica i njihovom pripremom uz adekvatan unos vode, čuvamo zdravlje i sprečavamo dehidrataciju. Potrebe za vodom nisu jedinstvene i variraju u zavisnosti od različitih faktora kao što su pol, nivoi fizičke aktivnosti, osnovna medicinska stanja, težina tela i godine. Važno je fokusirati se na znakove svoje žeđi, tečnost unosite kada ste žedni i obavezno nosite bocu vode kako biste to mogli da uradite.
Redovno pijte negaziranu vodu i niskokalorična pića bez kofeina, alkohola i šećera, kako ne bi izazvali veću dehidraciju. Nemojte čekati da osetite žeđ da biste uneli tečnost, što je posebno važno za starije ljude koji imaju slabiji osećaj žeđi!
Izvor: UAB, Discover the best foods to beat the heat wave;
https://www.uab.edu/news/youcanuse/item/13685-discover-the-best-foods-
to-beat-the-heat-wave