Stranka slobode i pravde pozvala je sve stanare i upravnike stambenih jedinica da prijave fantomske stanare i provere da li je došlo do krivičnog dela zloupotrebe u susret izborima. Za to vreme građani masovno objavljuju gomile poziva za glasanje ljudima koje nisu ranije viđali, a pozivi su stizali i njihovim preminulima. Opozicija upozorava da su razmere ovih „nepravilnosti“ – uznemirujuće.
Predsednica gradskog odbora u Beogradu Stranke slobode i pravde, Mila Popović, navodi da neprestano dobijaju pozive uznemirenih građana koji prijavljuju nepravilnosti, ali i da ovolika pojava fantomiskih glasača ukazuje na paniku aktuelne vlasti.
„Pred svake izbore se dešavaju slične stvari. Međutim, ono što je neverovatno je to da je ovog puta zaista masovno i da je sve više tih novoprijavljenih glasača. Sve to pokazuje da je ova vlast u panici i da su svesni da u Beogradu više nemaju šansi“, navodi Popović i podseća da je SSP još pre više od mesec dana prikazala snimke građana koji dolaze iz Republike Srpske kako bi se prijavili u Beogradu, da bi na predstojećim izobrima ostvarili glasačko pravo. Ona je još jednom pozvala građane da glasaju 3. aprila.
Član koalicije „Moramo“, Dobrica Veselinovič navodi da je broj prijava koji su dobili od građana – uznemirujuć.
„Smatramo da je sve što se dešava alarmantno i da je izborni proces doveden u pitanje. Ovoliki broj prijava je indikativan. Naš pravni tim je u pripravnosti i trenutno utvrđujemo sve okolnosti, nakon čega ćemo javnost obavestiti o daljim koracima“, kaže Veselinović. Ispred Stranke slobode i pravde podvlače da postoji rizik da se „uvoze“ ucenjeni građani u Beograd da bi glasali za SNS na predstojećim izborima, u Srbiji ili dijaspori.
U međuvremenu, srpski kutak Tvitera je zatrpan neverovatnim svedočanstvima, koja potvrđuju samo jedno – izborna krađa je već u toku.
Kako prijaviti „fantome“?
Postoji i način kako i vi možete učestvovati u borbi protiv ove vrste izbornih nepravilnosti. Na sajtu Stranke slobode i pravde možete preuzeti dva formulara, jedan za prijavu vlasnika stanova i drugi za prijavu upravnika stambenih jedinica. U formular je neophodno uneti lične podatke, adresu i razlog obraćanja, a zatim i popisati lica koja prijavljujete. Kao dokaz se prilaže izvod iz katastra i odštampana strana sa elektronskog katastra sa današnjim datumom.
Zatim, dopise o odjavi navedenih lica prosleđujete lokalnim policijskim stanicama i opštinama, sa molbom da provere da li je došlo do krivičnog dela zbog takve prijave. Iz ove stranke poručuju da su polednjih dana dobijali pozive od uznemirenih građana da njihove adrese stižu glasački listići na imena lica koja nikada nisu živela kod njih u zgradi ili u njihovim kućama.
Na prethodnim izborima „fantomski birači“ pojavili su se najviše baš na području Šapca, a primer je recimo zgrada na Trgu đačkog bataljona, gde je na dva ulaza stiglo više od 20 poziva za ljude koji tu nikada nisu živeli, ili su pokojni više od 10 godina.
Foto /Printscreen twiter