facebook
19/12/2024
Pretraga
Close this search box.

EVO ŠTA KAŽU LEKARI:Ovo su POSLEDICE prekomernog izlaganja sunčevom UV zračenju

Sunce predstavlja izvor života i donosi nam svima mnogo radosti, te izlaganje njegovim zracima može biti prijatno, ali u dužem trajanju može biti i opasno!

Provodeći vreme na otvorenom prostoru u mogućnosti smo da budemo fizički aktivni, redukujemo stres i proizvodimo dovoljne količine vitamina D. U isto vreme postoje određena štetna zračenja sunca koja mogu da predstavljaju zdravstvene rizike.

Opasnost

Prema najnovijem izveštaju SZO (Svetske zdravstvene organizacije) ultraljubičasto (UV) zračenje zauzima značajan udeo u globalnom opterećenju bolestima. Procenjuje se da oko 60 000 smrtnih slučajeva godišnje u svetu za uzrok ima prekomereno izlaganje UV zracima.

Čak 48 000 smrtnih slučajeva nastaje kao posledica malignog melanoma koji ujedno predstavlja najozbiljniju posledicu prekomerenog izlaganja UV zracima.

Melanomi

Maligni melanom ima visoke stope izlečenja samo ukoliko se otkrije u ranoj fazi bolesti. Preterano izlaganje ultraljubičastom zračenju dovodi do oštećenja DNK ćelija kože i čini jedan od glavnih uzročnika raka kože.

Pored toga, na razvoj bolesti utiču i drugi faktori: bleda koža sa pegama, prebivalište u toplom
klimatskom pojasu sa sunčanim danima tokom cele godine, porodična istorija bolesti, oslabljen imuni sistem ( HIV ili transplatacija organa), izloženost radijaciji, arseniku, papilomavirus HPV…UV zračenje može da izazive i opekotine od sunca, fotostarenje kože, kortikalnu kataraktu (neprozirnost sočiva oka), pterigijum (mesnati izrast na površini oka), reaktivaciju herpesa usne (herpes na usnama) i retke karcinome skvamoznih ćelija oka.

UV indeks i vitamin D

UV indeks je količina UV zračenja na skali do 11. UV zračenje 2 ili manje od toga je najsigurnije, dok se indeksi od 8-11 smatraju izuzetno opasnim. Izveštaj SZO ističe da UV zračenje ima i blagotvorne efekte uglavnom u proizvodnji vitamina D.

Adekvatna količina vitamina D sprečava razvoj bolesti kostiju poput rahitisa, osteomalacije i osteoporoze. SZO napominje da bi u većini slučajeva minimalno povremeno izlaganje UV zračenju trebalo da bude dovoljno za održavanje nivoa vitamina D u opsegu koji izbegava nastajanje zdravstvenih problema.

Kako se zaštititi?

Opasnosti su mnogo veće od prekomernog izlaganja sunčevom zračenju. Primenom jednostavnih mera za zaštitu od sunca mogao bi se sprečiti veći deo karcinoma i drugih slučajeva smrti i bolesti nastalih usled prekomernog UV zračenja:

– Ograničite vreme na podnevnom suncu
– Koristite senku pametno: tražite senku kada su UV zraci najintenzivniji
– Nosite zaštitnu odeću, uključujući šešire i sunčane naočare
– Koristite kremu za sunčanje širokog spektra sa zaštitnim faktorom 15+
-Izbegavajte solarne lampe i salone za sunčanje; za omladinu mlađu od 18 godina, SZO preporučuje da ih uopšte ne koriste
– Informišite se o UV indeksu: kada UV indeks ima nivo zračenja od 3 (umereno)
ili više, treba preduzeti sigurnosne mere
– Zaštitite decu od sunca

SZO i Svetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija udružuju snage da osnaže globalne napore na informisanju javnosti i pojačanju mera za sprečavanje bolesti koje se mogu izbeći a koje kao uzrok imaju prekomereno izlaganje UV zracima.

Izvor: World Health Organization; Health consequences of excessive solar UV radiation (who.int); https://www.who.int/news/item/25-07-2006-health-consequences-of-excessive-solar-uv-radiation

Komentari

Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Svi komentari