Svetski dan srca obeležava se 29. septembra pod sloganom „Srcem upoznaj srce“. Dom zdravlja Šabac podseća da su kardiovaskularne bolesti (KVB) ubica broj jedan na svetu, uzrokujući više od 20,5 miliona smrtnih slučajeva godišnje.
KVB je grupa bolesti koje utiču na srce ili krvne sudove. Najviše ljudi širom sveta umire od KVB: preko 20,5 miliona svake godine. Ishemijske bolesti srca (npr. srčani udar) i cerebrovaskularne bolesti (npr. moždani udar) su uzrok 85% smrtnosti u grupi KV, a uglavnom pogađaju zemlje sa niskim i srednjim prihodima.
Ostale kardiovaskularne bolesti
U kardiovaskularne bolesti spadaju još i: reumatska bolest srca koja čini 0,6% svih smrtnih ishoda od KVB, bolesti arterija sa učešćem od 4,5%, hipertenzivna bolest srca čini 21,1%, a ostale bolesti srca i sistema krvotoka čine 35,7% svih smrtnih ishoda od KVB.
Kao najteži oblik ishemijskih bolesti srca, akutni koronarni sindrom je vodeći zdravstveni problem u razvijenim zemljama sveta, a poslednjih nekoliko decenija i u zemljama u razvoju. U akutni koronarni sindrom spadaju: akutni infarkt miokarda, nestabilna angina pektoris i iznenadna srčana smrt. Akutni koronarni sindrom u Srbiji činio je 48,3% svih smrtnih ishoda od ishemijskih bolesti srca u 2022. godini. Ostale ishemijske bolesti srca činile su 51,7% smrtnosti od ishemijskih bolesti srca.
Kardiovaskularni sistem takođe može biti oslabljen zbog već postojećeg stanja srca i drugih fizioloških faktora, uključujući hipertenziju ili visok holesterol u krvi. Kada funkcije vašeg srca postanu ugrožene nastaje kardiovaskularna bolest, širok pojam koji pokriva bilo koji poremećaj sistema u čijem centru je srce.
Svetska federacija za srce
Svetska federacija za srce vodi globalnu borbu protiv srčanih bolesti i moždanog udara, sa fokusom na zemlje u razvoju i nerazvijene zemlje preko ujedinjene zajednice koja broji više od 200 članica i okuplja medicinske organizacije i fondacije za srce iz više od 100 zemalja. Svetska federacija za srce usmerava napore za ostvarenje cilja Svetske zdravstvene organizacije da se za 25% smanje prevremeni smrtni ishodi od bolesti srca i krvnih sudova do 2025. godine. Zajedničkim naporima možemo pomoći ljudima širom sveta da vode bolji i zdraviji život sa zdravim srcem.
SAVETI DA SAČUVATE VAŠE SRCE
- Budite mudri u izboru hrane i pića.
- Smanjite slatke napitke i voćne sokove – izaberite vodu ili nezaslađene sokove.
- Zamenite slatkiše i slatke poslastice svežim voćem kao zdravom alternativom.
- Pojedite pet porcija voća i povrća dnevno – mogu biti sveže, smrznute, konzervirane ili sušene.
- Konzumirajte određenu količinu alkohola u skladu sa preporučenim smernicama.
- Ograničite prerađenu i prženu hranu koja često sadrži velike količine soli, šećera i zasićenih transmasti.
- Pravite kod kuće zdrave obroke.
- Budite fizički aktivni
- Budite fizički aktivni najmanje 30 minuta svakodnevno sedam dana u nedelji.
- Prošetajte do posla ili prodavnice.
- Koristite stepenice umesto lifta.
- Uključite se u neki sport ili ples.
- Bavite se fizičkom aktivnošću na poslu (pauzu iskoristite za lagane vežbe istezanja ili kratku šetnju).
- Ako putujete autobusom, siđite dve stanice ranije.
- Na posao idite biciklom, ako je to moguće.
- Bavite se fizičkom aktivnošću dok gledate televiziju (čučnjevi, vožnja sobnog bicikla, vežbanje na steperu).
- Što više slobodnog vremena provodite u prirodi, fizički aktivno (šetnja, rad u bašti, vožnja bicikla ili rolera).
- Recite „ne” pušenju. To je najbolja stvar koju možete da uradite za poboljšanje zdravlja vašeg srca. U roku od dve godine nakon prestanka pušenja, rizik od koronarne bolesti srca se značajno smanjuje. Posle 15 godina nakon prestanka pušenja, rizik od KVB vraća se na rizik nepušača.Prestankom pušenja, poboljšaćete vaše zdravlje i zdravlje vaših najbližih.
Izvor: Glas Podrinja