Današnji dan posvećen je čudotvorcu Srpske pravoslavne crkve – Svetom Vasiliju Ostroškom. Njegove mošti čuvaju se u manastiru Ostrog u Crnoj Gori kao velika svetinja, više od 300 godina. Mesto su hodočašća za vernike svih religija.
Rođen kao Stojan Jovanović u selu Mrkonjiću u hercegovačkom Popovom Polju 1610. godine, Sveti Vasilije zamonašio se u trebinjskom manastiru Uspenija Bogorodice. Ubrzo je postao episkop. Najpre je boravio u Tvrdošu, a potom prelazi u Ostrog. Neumoran u molitvama, postu i fizičkom trudu Sveti Vasilije mirno se upokojio na današnji dan 1671. godine.
Po prirodi je bio veoma bistrog uma. Druga škola njegove pobožnosti beše post, molitva i stalno pohađanje bogosluženja u crkvi. Kada se zamonašio dobio je ime Vasilije i u svom podvižničkom životu ugleda se na Svetog i velikog jerarha Crkve Božije, Vasilija Velikog. Posle nekog vremena, on ode u Crnu Goru, kod mitropolita Mardarija, koji ga zadrža na Cetinju sve dok ne dođe do nekih nesuglasica između njih.
U manastiru Tvrdoš, nastavio je svoje podvige za spasenje pravoslavnog naroda. Iz svoje molitvene kelije u manastiru on je sagledavao sve nevolje i bede koje je podnosio njegov mnogonapaćeni narod. Idući po narodu, kao nekada njegov praotac Sveti Sava, on je obavljao sva sveta bogosluženja i svete tajne po svetu i hrabrio je ljude u veri i trpljenju. To zasmeta otpadnicima od vere, te namisliše da ga ubiju, a on da bi to izbegao ode u pravoslavnu Rusiju. Posle nekoliko godina vratio se, donevši sa sobom mnogo crkvenih knjiga i novca, i sve to darovao je osiromašenim crkvama u Hercegovini.
Kada su Turci ubili tadašnjeg mitropolita istočno-hercegovačkog, Pajsija Trebješanina, postaviše Svetog Vasilija za mitropolita. Sklonivši se ispred najezde Turaka, on se skrasi u manastiru Ostrog. Podvizavao se veoma strogo i bogougodno u jednoj pećini iznad Gornjeg manastira Ostroga, kao i prethodni mitropolit Sveti starac Isaija.
U Ostrogu on okupi mnoge monahe i obnovi crkvu. Vavedenja Presvete Bogorodice. Mnoga čudesa činio je za vreme svoga života ovaj veliki ugodnik Božiji, a to je nastavljeno i nakon njegove smrti. Njegove mošti otkriše monasi neoštećene, i nad njima se i dan danas dešavaju čudesna isceljenja. Njima na poklonjenje danonoćno dolaze, ne samo pravoslavni, nego i drugi i behu isceljeni. .