facebook
14/12/2024
Pretraga
Close this search box.

Da li će biti dočeka na Trgu?

Jedno od najčešćih pitanja ovih dana jeste – Da li će ove godine biti dočeka na Trgu? Oni koji su nadležni da daju odgovor na ovo pitanje (Gradska uprava i lokalna vlast) danima mudro ćute. Što će se ispostaviti kao najmujdrija odluka koju su doneli. Poučeni iskustvom – tri puta skupljeg bazena, preskupih biciklističkih staza koje se predstavljaju kao putevi i sličnih „projekata“ gradskih vlasti, neki građani se potajno nadaju da će naši gradski Pajići zaboraviti da je Nova godina pa neće tom prigodom „istresti iz gradske kase neke prenaduvane sume za neke, kakve-takve, izvođače.

Doček Nove godine na Trgu, odlika je velikih gradova, ali za one malo više upućenije u tematiku i stvar prestiža lokalnih samouprava. Neretko, to je i pokazivanje reputacije i računice lokalnih Turističkih orgnazacija, koje izvođače biraju po principu koliko će to povećati posetu turista, te samim tim povećati potrošnju i prihode. Mi u Šapcu taj problem nemamo sasvim sigruno, jer bi takva računica zahtevala postojanje kakve-takve Turističke organizacije. Dakle, ostaje nam grad i gradska uprava, a čini nam se da ni tu ne stojimo najbolje, čak ni u poređenju sa okolnim varošicama. Dakle, pitanje prestiža, kao ni pitanje računice oko dobiti nisu kriterijumi koji obećavaju da će na Trgu šabačkih žrtava da se pojavi čak ni poluprofesionalna grupa pijanih svirača.

Inače, i u nekim vremenima pre „usaglašavanja“ lokalne vlasti sa republičkom po sistemu jedna zemlja, jedna stranka, jedan vođa, uvek je oko ove teme bilo različitih stavova, sporenja i sukoba. Ostaće zapamćeno da je 2019. godine, negde krajem novembra, tadašnji gradski većnik za skoro sve i svašta, pa i za turizam, Božidar Katić deo javnost vidno iznervirao kada je saopštio da je odluka grada da se sredstva predviđena za doček Nove godine prebacuju u Fond za lečenje dece obolele od teških i retkih bolesti na teritoriji grada Šapca. Bilo je, i to ne malo, i onih kojima se ova odluka dopala, ali su oni bili znatno tiši od onih koji su burno protestvovali. Pokazalo se tada da je masa građanstva vidno zainteresovana za doček na Trgu. Ostaće zapamćeno da je većnik tada ovu odluku saopštio sam i da čini se, niko nije hteo da deli odgovornost za ovu odluku, dok su tumačenja išla od toga da je pobedila ideja dotičnog većnika da su prioritet grada deca, do onih koji kažu da je u TOŠ-u izračunato da bi doček bio neisplativ. Kako god bilo, ostaće zapamćeno da je poslednje godine grad, pred Korona ludilo, novac za doček preusmerio na lečenje dece.

Nije to bila jedina kontraverzna odluka grada o dočeku. Par godina ranije doček Nove godine, u organizaciji grada, bio je ne na Trgu, već u Gradskoj tržnici. Ta tradicija, na sreću svih nije zaživela, pa smo se brzo vratili na Trg. A na Trgu je bilo svega, i tamburaša, i Rock*n*rolla i obaveznih trubača u ponoć.

Ovo je prva godina u kojoj se od nove lokalne vlasti očekuje doček ili bar objašnjenje zašto ga nema.

Što se mišljenja sugrađana tiče ona su, kao i svake godine podeljena. Od onih ekstremnih da ovakav sa ovakvom vlašću, Šabac ne zaslužuje doček, preko onih koji odsustvo dočeka smatraju sramotnim do onih koji se nadaju da će ga ipak biti. Velika većina pak slaže se u jednom, a to je bojazan da će doček biti organizovan tako što će na bina od 1.000 evra biti plaćena pet ili deset puta više, a da će na njoj biti bend iz „beton lige“ plaćen kao da je osvajač Lige šampiona, da se polužimo fudbalskom metaforom u ovim danima obeleženim najvažnijom sporednom stvari na svetu.

Inače, grad je okićen kao ofucali beskućnik, više lampica ne radi nego što sija, čak je i jelka kriva. Budući da su nam i za doček zaduženi isti ovi koji nisu uspeli ni jelku da postave da stoji uspravno, možda je bolje da dočeka i ne bude. Jer ko zna šta tek tu mogu da iskrive i pokvare….

Šta vi mislite?

Komentari

Pretplati se
Obavesti o
guest
1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Inline Feedbacks
Svi komentari